Makarna ile Sağlıklı ve Dengeli Beslenme

Makarna yüzyıllardır çok iyi bir enerji kaynağı olarak görülmüştür. Günümüzde, gıda endüstrisinin hazır yiyeceklerdeki kalori değerinden çok uzaktadır. Sindirimi çok kolaydır.

Tabiatın bize sunduğu zengin bir karbonhidrat deposudur. İrmik ve makarna üretiminin hiçbir aşamasında yapay katkı malzemeleri kullanılmaz. Bu yüzden dengeli ve sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez temel besin maddelerinden biridir.

Kuru makarna, 500 gramlık bir paket pişirilip süzüldükten sonra 1000-1250 gram ağırlığına ulaşır. 4 Porsiyon olarak servis edilir. Doyurucu ve ekonomiktir. 500 den fazla farklı şekle bürünebilerek değişik gıdalarla kombine edilip (süt, meyve, sebze, et, deniz mahsulleri, baklagiller) ana yemek veya salata olarak tüketilebilir. Bir tabak makarnanın 300-350 gram olduğunu düşünürsek, en düşük maliyetle besin yoğunluğu yüksek bir gıda tüketmiş olunur.

Makarna ürünleri genel olarak, insan sindirim sistemi için oldukça rahatlatıcı bir gıda maddesidir; çok acı, çok tatlı, çok sert, çok tuzlu olmadığı gibi hazmı da kolay bir üründür. Sade makarnaya anti-ülser yemeği de denmektedir. Makarnanın kendine özgü keskin bir kokusu olmadığı için, her lezzette, kokuda ve aromada başka ürünlerle ya da soslarla beraber kullanılabilir.

Makarnanın rengi altın sarısı ve parlak olmalıdır. Özellikle durum buğdayı beta karotenlerce zengin olduğu için, uygun teknoloji ile üretilerek makarnaya istenilen sarı rengi verir. Haşlanmış makarnanın Al dente denen hafif dişe dokunacak kadar sert kıvamlı olması arzu edilen bir kalite parametresidir.

Makarna her türlü çorbalarda, menülerde ana yemek olarak, öğle ve akşam yemeği olarak, fırında, tavada, tencerede kolayca hazırlanıp servis edilebilir. Diğer taraftan etlerle, balıklarla, sebzelerle, çok çeşitli soslarla, yoğurt ve peynir çeşitleriyle çeşnilendirilerek tüketilebilir. Bu zengin çeşitlilik başka besin maddelerinde bulunmamaktadır. Vejeteryan diyet alışkanlıkları olan kişilerde protein açığını kapatan önemli bir gıdadır.

Bir zamanlar makarnanın şişmanlattığı ve çok az besleyici değerinin olduğu düşünülürdü. Şimdi beslenme uzmanları makarnanın diyetimizdeki değerini anladılar. Makarna gibi tahıl esaslı yiyecekler iyi bir lif ve kompleks karbonhidrat kaynağıdırlar. Karbonhidratlar vücutlarımıza vitamin, minarel ve enerji sağlarlar. Karbonhidratlar genellikle sindirimi kolay nişastalar biçimindedirler. Nişasta vücudumuz tarafından yavaş yavaş emilir ve bunun sonucunda uzun süren bir doygunluk hissi verir. Makarna atletler ve enerjilerini uzun süre muhafaza etmeleri gereken insanlar için iyi bir seçimdir.

Scroll to top